Oświetlenie w biurze – jakie są jego najważniejsze aspekty?

Oświetlenie w biurze jest kategorią regulowaną przepisami prawa. Normy oświetleniowe dotyczące stanowisk pracy w przestrzeniach biura określone są w Kodeksie Pracy, a reguluje je rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r., w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

W zakresie oświetlenia miejsc pracy najważniejszym dokumentem jest norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy.

Zgodnie z przepisami projektując oświetlenie w biurze należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

• rozkład luminancji w otoczeniu, czyli natężenie oświetlenia padającego w określonym kierunku,

• kierunkowość światła,

• zmienność światła (temperatura barwowa),

• olśnienie (unikanie przeszkadzających efektów odbiciowych),

• współczynnik oddawania barw,

• migotanie światła (eliminacja efektów stroboskopowych, itp.)

Barwa światła w biurze powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego. W ciągu dnia najlepiej jeśli wynosi średnio 4000 K. Jest to również barwa polecana do pracy przy komputerze.

Natężenie światła w biurze

Kolejnym aspektem jest natężenie światła, które wyraża gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię, np.: biurka. Wyraża się go w luksach. Według obowiązujących przepisów natężenie powinno wynosić w biurze co najmniej 500 lx. Jeśli na stanowisku wykonywana jest praca w sposób dorywczy, poziom natężenia oświetlenia można na nich obniżyć do 300 lx.

Istotnym parametrem oświetlenia jest również współczynnik oddawania barw. Określa on, jak dobrze odczytujemy barwy z otoczenia oraz monitora komputerowego w biurze, na którym pracujemy. Skala CRI wynosi od 0 do 100, czyli od światła monochromatycznego do białego. Im współczynnik CRI jest wyższy, tym naturalniej odbieramy kolory.

Jakie oprawy świetlne polecamy do biura?

Do przestrzeni biurowej polecamy przede wszystkim technologię led, która jest nie tylko energooszczędna i daje nam widoczne korzyści ekonomiczne dla budżetu firmy, ale także jest odpowiednia dla wzroku ludzkiego, dobrze wpływa na efektywność pracy, cechuje się długą żywotnością oraz nie przegrzewa się, nie emituje nadmiaru ciepła, jest ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu.

W biurze sprawdzi się oświetlenie minimalistyczne w swej konstrukcji, dobrze rozpraszające światło, o odpowiednich parametrach omówionych powyżej.

Polecamy zwłaszcza lampy biurowe led, które dedykowane są do takich pomieszczeń. W ofercie znajduje się np.:

- LAMPA BIUROWA LED 60W 5700lm 230V podtynkowa w kolorze bieli lub czerni – jest to gotowy produkt, w pełni działający punkt świetlny do zamontowania w suficie w płycie gips-karton podtynkowo w pomieszczeniu biurowy. Strumień jest przyjemny dla oka pracowników biura dzięki jego barwie białej dziennej. Wymiary i sposób montażu pozwalają na uzyskanie efektu jednolitej linii świetlnej w suficie.

Kolejnym produktem oświetleniowym, idealnym do biura jest:

- Lampa Liniowa LED biurowa IP20 60W 4500K 5700lm biała, czyli nowoczesna, zintegrowana lampa LED, która w swej minimalistyczności doskonale prezentuje się w biurach. Wykonana jest z wysokiej jakości, wytrzymałego aluminium, a strumień świetlny odpowiadający oprawie ze źródłami gazowymi sprawia, że jest doskonałą alternatywą do biura;

Polecamy także:

- PANEL LED RAMKOWY 35W 4200lm 230V biały dzienny 600x600, czyli wariant świetlny gotowy do zamontowania na suficie w ramce. Cechuje go również pożądana w biurach barwa dzienna światła białego. Lampa jest montowana natynkowo na suficie, jego montaż jest prosty i szybki.

Materiał wykonania to ponownie wytrzymałe i anodowane aluminium, malowane proszkowo. Klosz jest mleczny i dzięki temu doskonale rozprasza światło. Niska grubość panelu sprawia, że wygląda on elegancko i estetycznie w biurze.

Należy jednak mieć na uwadze, że oferta sklepu ulega zmianom, stąd powyższe produkt mogę być też niedostępne.

Przeczytaj również inne wpisy blogowe oraz zobacz wybrane produkty: